Supplementary publication 5/2015 - Official Journal EPO

Online publication date: 23.12.2015

LIST OF PARTICIPANTS

List of participants

I. Judges and representatives of patent offices

(a) Contracting states to the EPC

AL

Albania

Alina Kristani

Judge, Tirana District Court

Altin Shkurti

Judge, Tirana District Court

AT

Austria

Sonja Michlmayr

Richterin, Handelsgericht, Wien

Monika Millet

Richterin, Handelsgericht, Wien

 

 

Manfred Vogel

Hofrat, Oberster Gerichtshof, Wien

 

BE

Belgium

Martine Regout

Conseiller, Cour de Cassation, Bruxelles

 

BG

Bulgaria

Lyubka Stoyanova

Juge, Vice-Président de la Cour administrative, Sofia

 

CH

Switzerland

Dieter Brändle

Präsident, Bundespatentgericht, St. Gallen

Tobias Bremi

Zweiter hauptamtlicher Richter, Bundespatentgericht, St. Gallen

 

 

Christina Kiss

Bundesrichterin, Bundesgericht, Lausanne

Martha Niquille

Bundesrichterin, Bundesgericht, Lausanne

CY

Cyprus

Costas Pamballis

Judge, Supreme Court of Cyprus, Nicosia

 

DE

Germany

Klaus Bacher

Richter am Bundesgerichtshof, Karlsruhe

Klaus Grabinski

Richter am Bundesgerichtshof, Karlsruhe

 

 

Johannes Karcher

Richter am Bundespatentgericht, München

Thomas Kühnen

Vorsitzender Richter am Oberlandesgericht Düsseldorf

 

 

Beate Schmidt

Präsidentin des Bundespatentgerichts, München

Elke Schwager

Richterin am Landgericht, München

 

 

Andreas Voß

Vorsitzender Richter am Landgericht Mannheim

 

DK

Denmark

Claus Forum Petersen

Judge, Danish Maritime and Commercial High Court, Copenhagen

Henrik Rothe

Chief Justice, Danish Maritime and Commercial High Court, Copenhagen

 

 

Hans Christian Thomsen

President, Board of Appeal for Patents and Trademarks, High Court Judge, Danish High Court, Copenhagen

 

EE

Estonia

Andres Anvelt

Estonian Minister of Justice, Tallinn

Kai Härmand

Deputy Secretary General, Ministry of Justice, Tallinn

 

 

Tiiu Hiiuväin

Judge, Harju County Court, Tallinn

Tanel Kalmet

Ministry of Justice, Tallinn

 

 

Raul Kartus

Estonian Patent Office, Tallinn

Ants Kull

Chairman, Civil Chamber, Supreme Court of Estonia, Tallinn

 

 

Viive Kübar

Estonian Patent Office, Tallinn

Kaia Läänemets

Ministry of Justice, Tallinn

 

 

Ulvi Loonurm

Judge, Tallinn Circuit Court

Matti Päts

Director General, Estonian Patent Office, Tallinn

 

 

Kädi Sacik-Korn

Former consultant, Harju County Court, Tallinn

Liina Sepp

Estonian Patent Office, Tallinn

 

 

Kätlin Taimsaar

Estonian Patent Office, Tallinn

Anu Uritam

Judge, Harju County Court, Tallinn

 

 

Margus Viher

Deputy Director General, Estonian Patent Office, Tallinn

 

FI

Finland

Jussi Karttunen

Judge, Head of Section, Market Court, Helsinki

 

FR

France

Marie-Christine Courboulay

Vice-présidente, 3e Chambre, Tribunal de Grande Instance de Paris

Sophie Darbois

Conseiller, Chambre commerciale de la Cour de cassation, Paris

 

 

Benjamin Rajbaut

Président de Chambre, Cour d'Appel de Paris, Paris

 

GB

United Kingdom

Sir Richard Arnold

Judge, Chancery Division, High Court, London

Julyan Elbro

Divisional Director, Patents Directorate, Intellectual Property Office, Newport

 

 

Richard Hacon

Specialist circuit judge, Intellectual Property Enterprise Court, London

Sir David Kitchin

Lord Justice, Royal Courts of Justice, London

IE

Ireland

Brian Cregan

Judge, High Court, Dublin

 

IT

Italy

Paolo Catallozzi

Judge, Court of First Instance, Rome

Gabriella Muscolo

Commissioner, Italian Competition Authority; former Judge, Court of Rome (IP Section Rome)

 

 

Massimo Scuffi

Judge, Supreme Court, Rome / President, District Court of Aosta, Milan

Marina Tavassi

Judge, Supreme Court, Rome / President, Enterprise Court of Milan

LT

Lithuania

Goda Ambrasaitė-Balynienė

Judge, Vilnius Regional Court

Vytautas Zelianka

Chairperson, Vilnius Regional Court

LU

Luxembourg

Théa Harles-Walch

1er Conseillère, Cour d'appel du Luxembourg, Luxembourg

 

LV

Latvia

Inga Krigena-Jurkane

Judge, Court of Vidzemes District, Riga

Zane Pētersone

Judge, Chamber of Civil Cases, Supreme Court of the Republic of Latvia, Riga

NL

Netherlands

Edger Brinkman

Judge, Court of Appeal, The Hague

Freyke Bus

Judge, District Court, The Hague

 

 

Paul de Heij

Senior Judge, District Court, The Hague

Rian Kalden

Judge, Court of Appeal, The Hague

NO

Norway

Torild Margrethe Brende

Judge, Oslo District Court, Oslo

 

PL

Poland

Magdalena Maliszewska

Judge, Regional Administrative Court, Warsaw

Agnieszka Orłowska

Judge, National School of Judiciary and Public Prosecution, Lublin

 

 

Maria Świetlicka

Prosecutor, National School of Judiciary and Public Prosecution, Lublin

Agnieszka Tomczewska

Chief expert, Civil Law, Ministry of Justice, Warsaw

 

 

Urszula Wilk

Judge, Regional Administrative Court, Warsaw

 

PT

Portugal

Carlos Manuel Gonçalves de Melo Marinho

Judge, Court of Appeal, Lisbon

 

RO

Romania

Andreia Liana Constanda

Judge, Civil Section, High Court of Cassation and Justice, Bucharest

Alina Ţambulea

Judge, IVth Civil Section, Bucharest Tribunal

 

 

Nadia Simona Taran

Expert, National Institute of Magistracy, Bucharest

Ileana Ruxandra Tirica

Judge, Court of Appeal, Bucharest

SE

Sweden

Stefan Johansson

Judge, Stockholm City Court

Carl Josefsson

Senior Judge of Appeal, Svea Court of Appeal, Stockholm

 

 

Peter Strömberg

President, Court of Patent Appeals, Stockholm

 

SK

Slovakia

Pavol Tomáš

Judge, District Court, Banská Bystrica

Pavel Varga

Judge, District Court, Košice

TR

Turkey

İlhami Güneş

Judge, Civil Law Court of IPR, Izmir

 

(b) Extension states

ME

Montenegro

Vesna Begovic

Judge, Supreme Court of Montenegro, Podgorica

Radojka Nikolić

Judge, Supreme Court of Montenegro, Podgorica

(c) Other countries

JP

Japan

Yoshinori Tomita

Judge, Intellectual Property High Court, Tokyo

 

(d) European Union

 

 

Küllike Jürimäe

Juge, Cour de Justice de l'Union Européenne, Luxembourg

 

(e) European Patent Office

 

 

Margot Fröhlinger

Principal Director, Patent Law and Multilateral Affairs, Munich

Raimund Lutz

Vice-President of Directorate-General 5 – Legal and International Affairs, Munich

 

 

David A. Smith

Administrator, European Co-operation, Munich

 

(f) EPO boards of appeal

 

 

Fritz Blumer

Member, Legal Board of Appeal, Munich

William Chandler

Member of a technical board of appeal, Munich

 

 

Yvonne Podbielski

Lawyer, Legal Research Service of the Boards of Appeal, Munich

Claude Vallet

Chair, Legal Board of Appeal and member of the Enlarged Board of Appeal, Munich

 

 

Wim van der Eijk

Vice-President of Directorate-General 3 – Appeals, and

Chairman of the Enlarged Board of Appeal, Munich

 

II. Guest of honour

 

 

Sir Robin Jacob

Hugh Laddie Professor of Intellectual Property Law, UCL Faculty of Laws, London

Dieter Stauder

Ancien Prof. associé Université Robert Schuman, Strasbourg

III. European Patent Academy

 

 

Marielle Piana

Administrator, European Patent Office, Munich

 

IV. Secretariat of the symposium

 

 

Stefan Luginbuehl

Juriste, Affaires juridiques internationales, PCT, DG 5, Office européen des brevets, Munich

Claudia Rabbetts

International Legal Affairs, PCT, DG 5, European Patent Office, Munich

 

 

Katrin Välimäe

Legislative Policy Department, Estonian Ministry of Justice

 

 

Quick Navigation